Cumhuriyet 98 yanda…

 

Cumhuriyet, besledii kökler bakmndan, yaantmzda mucizevi bir felsefe oluturmutur. Cumhuriyet rejiminin TBMM’ de kabul edildii yllarda, dünyay kasp kavuran aydnlanma görüleri etkisi altnda en doru seçim yaplmtr. Ortaya çkan bu verimli tarlann meyveleri hala toplanmaktadr.

 

         Halkn bilinçli mücadelesiyle oluan “ulusal egemenlik” kavram, sadece  belirli bireylere tannm özgür iradenin sonunu getirmitir. Sosyal hayatta eitliin salanmas her platformda kalknmaya öncülük etmitir. Büyükba ve küçükba hayvanlarn sayld ancak kadnlarn nüfus saymnda saylmad bir dönem kapanm, ülkemiz için aydnlanma dönemi balamtr. Cumhuriyet rejimini “dinsizlik” olarak görenlerin saysnn fazla olduu o yllarda, tam bamszlk kazanlana kadar “Cumhuriyet” milli bir sr olarak saklanmtr. Bu srrn sahibi ise Mustafa Kemal ATATÜRK’ tür. Birlikte mücadele ettii arkadalarnn neredeyse tamam Cumhuriyet rejimine souk bakarken, Mustafa Kemal doru zamann gelmesini beklemitir. Çan gerektirdii biçimde modern bir ülke kurma arzusunda olan Mustafa Kemal ATATÜRK, Türkiye’ nin içinde bulunduu kendisine özgü durumu çok iyi sentezleyerek Cumhuriyet çats altnda dier devrimleri daha rahat hayata geçirebilmitir.

 

         Dönemin Avrupa’snda da olduu gibi “Tanrsal kaynakl” krallklarda, toplum hep basklanmtr. Din, mezhep ve rk farkllklarnn dourdu olumsuz ayrcalklar olumutur. Ulusal egemenlikle ile birlikte “yurttalk” kavram domu ve bireyler artk daha kapsayc ve birletirici bir ba kurabilmilerdir. Kendi aklyla kararlarn verebilen özgür insanlardan oluan bir toplumda yurttalar, seçme ve seçilme haklarn kullanarak kendi kendilerini yönetmeye balamlardr.

 

         1930 ylnda Atatürk tarafndan kaleme alnan “Vatanda için Medeni Bilgiler” kitabnda “Türk Milleti” u ekilde ifade edilmitir.” Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkna Türk milleti denir”. Dinsel, rksal ve atadan gelme tüm ayrcalklara son veren Cumhuriyet rejimi, Türkiye’nin tüm dünyaya sergiledii aydnlk yüzünü ifade etmektedir. Türk milleti Cumhuriyet ile birlikte giydii asalet gömleini 98 yldr üzerinde tamaktadr.

 

 

 

 

 

 

Bizler,

inandmz için..

mirasçs olduumuz için..

atalarmza olan vefa borcumuz için..

yeni nesillere kar görevimiz olduu için..

toplumsal dayanmann ev sahipliini yapt için..

ve son olarak ülkemizin en büyük deeri olduu için

Cumhuriyet ile yaamaya ve yaatmaya devam edeceiz…

 

Cumhuriyetimizin 98. Yl Hepimize Kutlu Olsun.