MUH-SGK Uygulamaları konulu eğitim seminerimizi Konyaaltı Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Merkezinde gerçekleştirdik.

Seminerin açış konuşmasını yapan Oda Başkanımız Emrullah Tayfun ÇAVDAR, öncelikle son günlerde ülkemizde yaşanan felaketlerin bir daha yaşanmaması için acil tedbirler alınması gerektiğini dile getirerek, ülke olarak felaket yaşadığımız günlerde çok daha fazla kenetlendiğimizi ve yardımlaşmanın çok daha fazla olduğunu söyledi. Oda Başkanımız Emrullah Tayfun ÇAVDAR vefat edenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.

Oda Başkanımız Emrullah Tayfun ÇAVDAR; “MUH-SGK uygulaması 01 Mart 2020 tarihine ertelendi ama bu erteleme keşke daha önce yapılsaydı da hepimiz iş planlamamızı ona göre yapsaydık” dedi. Uygulamanın yapıldığı pilot illerde yaklaşık 30 bin beyannamenin verildiğini ve eğer erteleme olmasaydı sistemin altyapısının ve sonuçlarının bu ay içinde belli olacağını söyledi. Oda Başkanımız Emrullah Tayfun ÇAVDAR; “meslektaşlar olarak talebimizin bu uygulamanın tamamen yürürlükten kaldırılması, eğer kaldırılamıyorsa da, pilot illerdeki uygulamanın devam etmesi yönündedir. Çünkü sistemin altyapısını düşündüğümüzde yaklaşık 2 milyon mükellefin sisteme girişinde çok ciddi sorunlar yaşanacağını düşünüyoruz” dedi. Oda Başkanımız Emrullah Tayfun ÇAVDAR konuşmasına; Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesinde yer alan prime esas kazanç ve süresi ile ilgili bir sorumluluğun özellikle Antalya gibi otellerin, pansiyonların ve tarımın çok olduğu bölgelerde çok ciddi sorunlara yol açacağını söyleyerek devam etti. Otellerde sezon başladığında çok fazla işçi alımları olduğunu ve o işçilerin her birinin prime esas kazançlarının, çalışması gereken sürelerin ve asgari ücretten gösterilip daha yüksek maaş alan işçilerin meslek mensupları tarafından tespit edilemeyeceğini söyledi. Bunların mutlaka tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini dile getirdi. Meslek mensupları olarak sorumluluktan kaçmadıklarını ama tespit edilemeyecek konularda da sorumluluğun meslek mensuplarına yüklemenin yanlış olacağını belirtti.

Oda Başkanımız Emrullah Tayfun ÇAVDAR; bu seminerin yapılmasında emeği geçen başta TÜRMOB Genel Başkanı Emre KARTALOĞLU’na, TÜRMOB Genel Sekreteri Yahya ARIKAN’a, Antalya Vergi Dairesi Başkanı Metin UZUN’a, SGK Antalya İl Müdürü Nejat DENİZ’e ve konuşmacılara katkılarından dolayı teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Oda Başkanımızdan sonra söz alan Antalya Vergi Dairesi Başkanı Metin UZUN, günümüzde bütün iş ve işlemlerin elektronik ortama geçtiğini, yeni gelişmelerle birlikte yeni süreçler yaşadığımızı ve bu süreçlerin herkesin ortak katkılarıyla daha az sorunlarla atlatabileceğimizi söyledi.

SGK Antalya İl Müdürü Nejat DENİZ ise; ülkemizin iki önemli kurumunun ortak yaptığı bir proje sonucunda bir arada olduğumuzu, bu süreçte yaşanan zorlukların, meslek mensuplarının geri dönüşü ile düzeltilmeye çalışıldığını söyledi. Bu süreci en az sorunla atlatabilmek için bu seminerlerin faydasını dile getirdi.

Son olarak söz alan TÜRMOB Genel Sekreteri Yahya ARIKAN; mesleğin elle defter tutma günlerinden elektronik ortamda beyan göndermeye geldiğini ve bu değişimin önüne kimsenin geçemeyeceğini söyleyerek konuşmasına başladı. TÜRMOB ve Odaların en önemli görevinin bu değişime meslek camiasını hazırlamak olduğunu söyledi. TÜRMOB Genel Sekreteri Yahya ARIKAN; TÜRMOB’un yaptığı çalışmalar hakkında bilgi ver. Seminerde emeği geçen tüm katılımcılara teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.

Açış konuşmalarının ardından GİB Grup Başkanı İbrahim ATEŞ, GİB Şube Müdürü Mustafa ÖZBAY, SGK İşveren Dairesi Şube Müdürü Kerem DEĞİRMENCİ, SGK Uzmanı Sabri Bertan İNANÖZ, ve Luca Koordinatörü SMMM Cenk İÇER, MUH-SGK Uygulamalarının hem teknik hem altyapı hem de uygulama konularında meslek mensuplarımızı bilgilendirdiler.

Seminerin ardından Oda Başkanımız Emrullah Tayfun ÇAVDAR, seminerin yapılmasında ve sunumunda emeği geçen ve katkı sunanlara birer plaket takdim etti.

SEMİNER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ